Szkoła Podstawowa nr 32 im. Floriana Kaji z Oddziałami Sportowymi i Dwujęzycznymi

ul. Bałtycka 59, 85 - 707 Bydgoszcz

Szkoła nie jest przystankiem.
Jest drogą, która otwiera się na coraz to nowe horyzonty do odkrycia.
                                                                                                                                               C. Freinet

KLASY DWUJĘZYCZNE

Znowu zostaliśmy Świętymi Mikołajami

17 grudnia 2019 roku, natchnieni duchem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, wybraliśmy się z wizytą do tych, którzy, szczególnie w tym okresie, potrzebowali towarzystwa. Odwiedziliśmy pacjentów Bydgoskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego MSWiA.

Początkowo byliśmy nieco onieśmieleni – nie wiedzieliśmy, o czym możemy porozmawiać ze starszymi pensjonariuszami. Baliśmy się, że nieopatrznym pytaniem możemy ich urazić. Szybko jednak okazało się, że pacjenci potrzebują po prostu towarzystwa, rozmowy toczyły się właściwie same, a godzina przeznaczona na wizytę upłynęła nie wiadomo kiedy… Wspólnie czytaliśmy fragmenty Opowieści wigilijnej Charlesa Dickensa, śpiewaliśmy kolędy, słuchaliśmy niezwykle ciekawych historii z życia naszych nowych znajomych… Każdy z pacjentów otrzymał też od nas ręcznie robione bombki świąteczne (do niektórych dołączyliśmy nawet sekretne liściki z życzeniami), które przygotowywaliśmy na godzinie wychowawczej.

Po odwiedzeniu pacjentów zebraliśmy się w sali, by porozmawiać z fizjoterapeutami i pielęgniarkami pracującymi na oddziale. Była to niepowtarzalna okazja do tego, by wypytać się o tajniki pracy w szpitalu. Dzięki tej wizycie wiemy już, co należy zrobić, by w przyszłości móc pomagać chorym ludziom. Niektórzy z nas przekonali się o tym, że praca lekarza czy fizjoterapeuty to wymarzony zawód.

Jedno jest pewne: takiego wzruszenia jak podczas tej wizyty nie czuliśmy już rok. Teraz już jesteśmy pewni tego, że chcemy podtrzymać tradycję wizyt przedświątecznych – nawet pomimo tego, że już niedługo będziemy się uczyć
w różnych szkołach.

Niecodzienna wizyta

30 października 2018 roku klasy dwujęzyczne, 7d i 8d, miały przyjemność uczestniczyć w niecodziennym spotkaniu. Odwiedzili ich uczniowie IX LO przebywający na rocznej wymianie międzynarodowej w ramach programu Rotary International.

Gun z Tajlandii, Blake z Australii oraz Tory i Emmi z USA opowiedzieli nam o zwyczajach i kulturze swoich krajów, ale także o tym, jak wygląda ich codzienność w Polsce. Byliśmy zdumieni tym, jak dobrze zdążyli opanować język polski w tak krótkim czasie!

Bardzo się cieszymy z odwiedzin i mamy nadzieję, że jeszcze wiele takich spotkań przed nami. Nie ma lepszej okazji do poszerzenia horyzontów niż spotkanie z przedstawicielem innej kultury.